Jesteśmy od 1937
Rywalizujemy
Realizujemy się
Szkolimy młodzież
Odnosimy sukcesy
Wspólnie

"Obronisz - jesteś bohaterem" - Nowicki i Majchrzak w ogniu pytań

     17 09 26 bramkarze HPDla wielu osób bramkarz to zawodnik, który po prostu robi wszystko, aby piłka nie wpadła do jego bramki. Nie jest to jednak takie proste, jak niektórym może się wydawać. 

  Bramkarz jest kluczowym zawodnikiem, bardzo często wprowadzającym piłkę do gry, obserwującym cały mecz i, w ostateczności, uniemożliwiającym zdobycie punktów drużynie przeciwnej. Jednak nie zrozumiemy tego, gdy sami nie znajdziemy się po "tamtej stronie".

       Spróbowaliśmy sprawdzić, jak wygląda ten świat z perspektywy bramkarzy z prawdziwego zdarzenia, czyli bramkarzy grupy seniorów w naszym klubie. Porozmawialiśmy z Sebastianem Majchrzakiem oraz Dominikiem Nowickim i dzisiaj postanowiliśmy podzielić się z Wami tymi tajnikami.

      Czym jest dla Was piłka nożna?

Sebastian Majchrzak (18 lat): W piłkę gram juz 10 lat, jest to zdecydowanie moja najwieksza miłość, która czasami przeradza się w obsesję. Wszystkie moje inne pasje są podporządkowane piłce i stawaniu się coraz lepszym. Dlatego, oprócz piłki, interesuję się psychologią, dietetyką, przygotowaniem motorycznym oraz ciekawostkamiNowicki D1 związanymi z fizjoterapią.

Dominik Nowicki (18 lat): Piłka nożna jest dla mnie czymś bardzo ważnym w życiu, gram w nią odkąd pamiętam. Na początku, jak to zawsze - z kolegami na osiedlu, a do pierwszego klubu poszedłem w wieku 11 lat.

     Świetnie, czyli rozmawiam z prawdziwymi pasjonatami. Co czujecie, gdy piłka zmierza w Waszą stronę?

Dominik: Uważam, trzeba być skoncentrowanym i do końca obserwować piłkę.

Sebastian: A ja cieszę się, bo zaraz będę mógł się wykazać interwencją. Wiadomo, że czasami zdarzają się też błędy, ale jest to nieodłączny element rozwoju.

      Rozumiem, a które sytuacje, według Was, są najtrudniejsze do wybronienia?

Sebastian: Hmmm, ciężko powiedzieć jakie to są konkretne sytuacje. Każda jest trudna na swój sposób.

Dominik: Najtrudniejsze do wybronienia są strzały w dolny róg bramki w boczną siatkę, takie strzały są bardzo trudne do obrony. 

      A lubicie bronić karne?

Sebastian: Tak, podczas karnego nie ma zbyt dużej presji na bramkarzu, jeśli obronisz - jesteś bohaterem. 

DominikRzuty karne to loteria, w której wygrywa tylko jednen.

     Na czym, oprócz złapania piłki, musi koncentrować się bramkarz?

Dominik: Bramkarz musi być skoncentrowany na wielu rzeczach. Między innymi na grze, musi pomagać swoim kolegom i kontrolować ustawienie bramce.

Sebastian: Dokładnie, bramkarz musi być skoncentrowany przez pełne 90 minut, nie możemy sobie pozwolić na chwile rozproszenia. Cały mecz musimy komunikować się z zawodnikami, ustawiać ich, podpowiadać, bo to my na boisku widzimy najwiecej. Jest to tylko jeden z elementów, na którym musimy sie koncentrować. Jest jeszcze masa innych, ale nie będę opowiadał, bo jest to zbyt obszerny temat.

      Czy macie czasem przeczucie co do wyniku meczu?

Sebastian: Nie, to jest piłka, tu wszystko może się wydarzyć. W ostatniej minucie można przegrać mecz, który mieliśmy pod kontrolą. 

Dominik: Wynik zawsze jest sprawą otwartą. Wychodząc na boisko nie myślisz o wyniku, tylko robisz wszystko, by był korzystny.

Majchrzak S      Co myślicie o organizacji w Huraganie?

Dominik: Zarówno organizacja, jak i atmosfera w szatni w Huraganie jest bardzo dobra. Wszystko czego potrzebujemy, to mamy. Nie można na nic narzekać, tylko trzeba trenować, bo warunki ku temu mamy naprawdę dobre.

Sebastian: Uważam, ze klub jest bardzo profesjonalnie poukładany. Mamy możliwość korzystania z fizjoterapeuty, różnych form odnowy biologicznej. W klubie panuje bardzo zdrowa atmosfera, przez co człowiek wychodzi na trening z jeszcze większym uśmiechem.

      Jaką osobą należy się stać, aby zostać bramkarzem klubu z Pobiedzisk?

Sebastian: To już trzeba zapytać się trenera oraz działaczy klubu (śmiech).

Dominik: A ja myślę, że po prostu wystarczy być sobą, ciężko trenować i nie odpuszczać.

      Jaka jest Wasza recepta na sukces?

Sebastian: Przede wszystkim ciężka praca, ja wierzę w jej etykę, dlatego każdą rzecz jaką wykonuję, robię na maksa. Ważne jest wyciąganie wniosków z porażek, bo to z nich uczymy się najwięcej.

Dominik: Najskuteczniejszą receptą na sukces jest ciężka praca na treningach, do tego trzeba dołożyć cierpliwość i determinację.

      Idealne zakończenie wywiadu. Dziękuję, Panowie, za udzielenie odpowiedzi na pytania. 

      Jak widać, w zawodzie bramkarza najistotniejsza jest koncentracja i wytrwałość. Zresztą, jak w każdym działaniu. Pamiętajmy, że to dzięki pracy nad swoją psychiką i ciałem, niezliczonymi godzinami treningów, poświęceniu swojego czasu oraz energii, mamy takie wyniki. Każdy mecz to praca całego zespołu, wśród którego znajdują się nasi bramkarze. Wielki ukłon w ich stronę! Rozmawiała Jadwiga Dabińska

jesien17